Българите никога не са държали толкова пари под формата на депозити в банковата система, колкото в момента. Към края на август общата сума по тях минава 70 милиарда лева, 46 милиарда от които са на физически лица.

В същото време обаче лихвите са рекордно ниски. Те опират нулата, което не се е случвало поне през последните 16 години, както е видимо от статистиката на БНБ. Иначе казано, ако оставите 10 000 лева спестявания за година в банка, ще получите при сегашните средни лихвени нива от 0.15% точно 15 лева.

Сами може да прецените дали има смисъл да затворите десет средни работни заплати (по последните данни на НСИ) за 12 месеца, срещу което ще получите от банката сума, достатъчна за един обяд.

Какви са алтернативите?

Ако смятате, че това е твърде малка сума за Вашите пари, може би е време да потърсите алтернатива за тяхното съхранение - или по-скоро инвестиране.

Вариант №1: Имот

Най-популярната инвестиция у нас е тази в недвижими имоти. Имотът може да Ви осигури добра възвращаемост при растящ пазар, но далеч не е най-лесния за придобиване актив.

На първо място изискуемият начален капитал е голям - нашите 10 000 лева няма да стигнат дори за таксите за прехвърлянето му. На второ място ликвидността му е слаба - препродажбата му отнема месеци, като заедно с това е съпътствана с немалко разходи.

Ако искате парите Ви хем да носят повече доходност от депозитите, хем да са на Ваше разположение по всяко време, то е време да помислите върху възможностите за инвестиции на финансовите пазари - колкото и опасно да звучи това.

Както при всеки вид покупка, така и при тази на финансови активи има инструменти с различен риск и съответната различна доходност.

Вариант №2: Взаимен фонд

Най-лесният вход на финансовите пазари за начинаещи инвеститори са взаимните фондове (наричани още договорни). Те работят на много простичък принцип - от вас парите, а от професионални мениджъри управлението им. С 10 000 лева бихте могли да си купите определен брой дялове от фонда , срещу които да получите участие в общата инвестиция. В този случай може да очаквате между 6% и 8% годишна доходност или между 600 и 800 лева.

Силната страна на този тип инвестиция е ликвидността - по всяко време може да си продадете дяловете, без да се съобразявате с ограничения.

Вариант №3: Инвестиционен посредник

Ако искате обаче по-добра доходност, ще трябва да се пробвате сами на финансовите пазари, за което ще Ви е нужен инвестиционен посредник. Неговата роля е да осигури платформа, през която Вие само да търгувате.

Taĸaвa плaтфopмa предоставя компанията DeltaStock. Нейният нов продукт DеltаЅМАRТ е интepaĸтивнa инвecтициoннa cмeтĸa, пpeз ĸoятo мoжe дa тъpгyвaтe oнлaйн почти 24 чaca в дeнoнoщиeтo. Eдинcтвeнoтo ycлoвиe e минимaлeн ĸaпитaл oт 2000 лeвa.

Срещу това получавате възможност за директни инвестиции на световните пазари, които могат да Ви донесат много добра доходност.

Един от най-подходящите инструменти за начална инвестиция са индексите. Те представляват портфейл от акции на избрани компании на дадена борса. Такъв например е Dow Jones, който обхваща най-големите американски компании и чиято доходност за последните 10 години е 103%. Иначе казано, 10-те хиляди лева биха се удвоили, носейки по 1000 лева на година средна печалба.

Друг инструмент са Борсово търгуваните фондове или т.нар. ETF-и. Те представляват фондове, които следят индекси на определени сектори. Така например може да инвестирате само в компании от фармацията или автомобилостроенето. Инвестицията в тях е лесна като тази в отделна акция и същевременно е по-евтина от това да инвестираш в инвестиционен фонд.

Третият и може би най-популярен инструмент са корпоративните акции. Това е финансов инструмент, който следи представянето на дадена компания. Колкото по-добре се представя тя, толкова по-скъпа става акцията и съответната печалба за инвеститорите. Ако имате любими компании, чието развитие следите, това е добър начин да изкарате пари от добрата си информираност за тях.

Така че, ако искате да получите повече от един обяд възвращаемост и сте готови да рискувате, имате варианти за избор.

Материалът е с аналитичен характер е не е препоръка за покупко-продажба на финансови инструменти.