В понеделник, лед като руският президент Владимир Путин призна независимостта на двете области Донецк и Луганск в Украйна, САЩ обявиха санкции, насочени към Русия. Джо Байдън издаде изпълнителна заповед за "забрана на нови инвестиции, търговия и финансиране от лица от САЩ към, от или в двата региона", пише The Quint.

Но към какво биха се насочили американските санкции? Ще смажат ли руската икономика? Каква роля играят големите руски валутни резерви в тази ситуация?

Може ли "дедоларизацията" да спаси икономиката от колапс?

Как ще работят санкциите?

Няколко са начините, по които санкциите могат да навредят на Русия. Една от по-сериозните, според анализаторите, е насочване на санкциите към руските банки. Ако САЩ включат големи банки на Русия в черния списък от финансовата си система, тогава сделките с тях ще станат изключително трудни, вероятно и невъзможни.

Президентът на САЩ Джо Байдън предупреди за това още преди месец, когато обяви, че ако Русия нахлуе в Украйна, тя "няма да може да работи с долари".

"Сбербанк", "ВТБ" и "Газпромбанк" са трите най-големи руски банки. В миналото САЩ са налагали санкции на чуждестранни банки, особено срещу ирански такива.

"Подобен черен списък може да има опустошително въздействие върху руската икономика", коментира Каролайн Браун, който е партньор в адвокатската кантора Crowell & Moring.

Ако тези санкции бъдат наложени на Русия, правителството щеше да спаси банките, докато инвестиционните компании ще започнат да напускат.

Прогнозите за рязко падане на руската рубла се оправдаха. Тя се срина до най-ниското си ниво от 15 месеца насам в началото на търговията във вторник.

След като Путин призна сепаратистките области в Украйна рублата се срина

След като Путин призна сепаратистките области в Украйна рублата се срина

Руската валута достигна 15 месечно дъно

Заплахата Русия да бъде изхвърлена от финансовата система SWIFT също е сериозна. Подобна санкция би се отразила на повечето международни финансови транзакции на Русия. Това би означавало, че няма да може събира плащания от износ на петрол и газ, който представлява повече от 40% от приходите на Русия.

САЩ са налагали подобни санкции със SWIFT на Иран, когато банките на страната бяха изхвърлени от мрежата, заради ядрената си програма, което доведе до загуба на повече от 50 на сто от приходите си от износ на петрол и 30 на сто от приходите външна търговия.

Друга опция за санкции се отнася до енергетиката. САЩ обмислят начини за намаляване на приходите от износ на Русия, особено по отношение на петрола и газа.

Колко ефективни ще са новите санкции срещу Русия?

Колко ефективни ще са новите санкции срещу Русия?

Москва подсили устойчивостта си

В случая с Иран САЩ гарантираха, че клиентите ще намаляват покупките с течение на времето и ще се насочат към други износители. Подобна стратегия може да се използва срещу руския износ, но цената на този ход ще бъде наистина висока.

В същото време световните цени на петрола ще скочат, докато някои страни не успеят да увеличат производството, за да компенсират недостига. Намаляване на износа на газ от Русия може да има сериозни последици за европейските икономики, чийто внос е основно от страната.