Румънското правителство обсъди как най-добре може да използва финансирането от 16 милиарда евро, което страната ще получи от Европейския съюз до 2030 г. за модернизиране на енергийния си сектор, съобщава Romania Insider. Северната ни съседка иска да наблегне върху проекти за възобновяема енергия.

"Румъния категорично трябва да се съсредоточи върху развитието на своите фабрики за производство на части и оборудване, използвани в проекти за възобновяема енергия", заяви премиерът на страната Николае Чука, цитиран от местния всекидневник Adevarul.

Лукойл навлиза в бизнеса със зелен водород в Румъния

Лукойл навлиза в бизнеса със зелен водород в Румъния

Компанията обмисля изграждането на производствено съоръжение в северната ни съседка

Според министър-председателя, този подход ще генерира както икономически ползи чрез устойчиво развитие на производствените мощности в енергийния сектор, така и нови работни места в технологичните сектори на бъдещето.

Румъния вероятно ще инвестира много безмъзмездни средства от ЕС във вятърни паркове и фотоволтаични паркове, за да се превърне в лидер в региона, смятат енергийни експерти.

Съгласно Интегрирания национален план в областта на енергетиката и изменението на климата (PNIESC) за периода 2021-2030 г. Румъния трябва да има нетни инсталирани мощности от 5,1 GWh за слънчева енергия и 5,3 GWh за вятърна енергия.

Страната със сигурност ще инсталира допълнителни мощности от 6,9 GW от възобновяеми източници до 2030-а година.

Румъния определи крайния срок за приемане на еврото

Румъния определи крайния срок за приемане на еврото

От 2014 г. насам обаче той непрестанно се мести