Истински шок преживяват търсещите ново жилище в Русия - само в рамките на една седмица половината банки в Топ 30 на страната повишиха лихвите по ипотеките с между 1,5% и 3% и сега жилищните кредити се отпускат при средна годишна лихва от 14%, съобщава "Известия".
Контекст: В Русия, за разлика от България, Основният лихвен процент, обявен от централната банка на страната, е голям фактор за случващото се на ипотечния пазар.
В началото на август лихвите по ипотеките се вдигнаха с до около 1% до нива от 10-12% след като на редовното заседание на Управителния съвет на институцията ОЛП беше повишен с 1% до 8,5%. Преди седмица, обаче, централните банкери се събраха извънредно и взеха решение за още 3,5% ръст до 12 на сто.
Половината големи и много от по-малките банки реагираха в рамките на дни. Междувременно, самите цени на имотите също са скочили с между 2 и 5%, посочва изданието.
За сравнение, по данни на БНБ през юни средната лихва по жилищните кредити у нас в лева е била 2,57%, а даже по време на Световната финансова криза през лятото на 2009 г. не са били доближавани 11-те процента.
Детайли: Както отбелязват от "Известия", скокът от 11% в началото на август до 14% - в края, има сериозно парично изражение за домакинствата. Вноската по 10-годишна ипотека за стандартно жилище се увеличава до размер около и над този на средната заплата в Русия, която е около 95 000 рубли месечно.
"Лихвата по стандартните програми става, ако не непосилна, то много висока. По предварително обявените заявления банките искат да се стигне до сделка по рано - средно до края на август или се променят вече одобрените решения", коментира кредитният експерт Дмитрий Сафронов пред руското издание.
Друг финансист - Алексей Кричевски от популярния Telegram канал "Економ", отбелязва, че вторичните ипотеки (покупката на вече ипотекирано жилище) стават недостъпни за сметка на новите сгради и имотите под наем. Очакването му е на този етап да не започне масово преразглеждане на вече отпуснати ипотечни кредити.
Какво следва: Според експерти търсенето на пазарни програми ще намалее за сметка на преференциалните, които са с държавна подкрепа. Според данните на Централната банка среднопретегленият лихвен процент по ипотечните кредити, който включва и преференциалните е 8,45%. Повече ипотеки от този тип обаче ще "натежат" на бюджета.
Според анализатори това ще е последното повишение на лихвените проценти по стандартните програми и психологическата граница от 15% няма да бъде прехвърлена през 2023 г. Остава и оптимизмът, че неизгодните ипотеки от тази година ще могат да бъдат рефинансирани при по-добри условия през следващата.