Доходи от 100 000 щатски долара на година отдавна е златният стандарт за успех в Америка. Само че в контекста на днешната икономика с тези пари вече не е достатъчно да се купи американската мечта, пише Business Insider. Това е мечта, която милиони американци, както и хора от цяр свят, отишли да търсят по-добър живот в САЩ са преследвали в продължение на десетилетия.

Известната навсякъде американска мечта е следвоенния идеал, който се появява през 50-те години на миналия век отвъд океана: получаване на образование, добра работа и създаване на семейство с хубава къща в предградията. 70 години по-късно обаче средната класа в Америка се свива все повече и повече, благодарение на нарастващите разходи за живот - от обучение в колеж до здравеопазване.

Увеличението на доходите, което се случва, просто не е в крак с мощното увеличение на разходите за живот. И тук идва ред на пандемията, която доведе до загуба на работа и съкращения на заплати. А това означава, че шестцифрената заплата в САЩ просто не е това, което беше преди. Купуването на къща, плащането за колеж и раждането на деца в Америка вече е едва постижимо, дори и със 100 000 долара годишно.

Населението на САЩ расте с най-бавния темп в историята

Населението на най-голямата икономика расте с най-бавния темп в историята

Спадът на очакваната продължителност на живота е най-големият от Втората световна война насам

Никак не е розово и положението със студентските кредити. Покачващите се цени доведоха до това средния американец, завършил колеж в САЩ,  да дължи 32 000 долара студентски заем. За чужденците сумата често е по-голяма. Може би и за това вече се наблюдава известен отлив на чуждестранни студенти отвъд океана.

Много професии също вече не са път към богатство, какъвто бяха някога. Да, зъболекарите, лекарите и адвокатите получават шестцифрени заплати на година, но много от тях имат студентски дългове, който в момента надвишават доходите им. Дори хората с високи доходи без професионални степени се борят с това да балансират доходите си с изплащането на студентския кредит.

Един млад медицински работник в Лос Анджелис, например, който печели над 120 000 долара годишно, днес плаща 2 500 долара студентски заем на месец. В Калифорния, след данъците, това е почти половината от месечната му заплата. И така, все повече такива хора се местят от големите мегаполиси в по-малки градове, заради по-ниската цена на живота там. И това е само един от милиони подобни примери.

Разходите за отглеждане на деца във време на криза и пандемия пък направиха много хора с иначе високи доходи разорени. Преди години  зад бялата ограда на американска къща обикновено имаше две деца, които си играят с куче в двора. Днес обаче да имаш дори едно дете, да не говорим за две или повече, се превърна в огромен финансов възпиращ фактор за много възрастни, обмислящи родителство.

САЩ очакват висока инфлация - такава, каквато не е имало от времето на президента Рейгън

САЩ очакват висока инфлация - такава, каквато не е имало от времето на президента Рейгън

Потребителите купуваха повече, отколкото глобалната икономика може да произведе

Доклад на Центровете за контрол и превенция на заболяванията от тази година установи, че раждаемостта в САЩ е намаляла с 4% от 2019-а до 2020-а година, което е най-резкият спад за 12 месеца от почти 50 години. Отчетен е най-ниският брой раждания от 1979-а година насам. Парите са основната причина много хора от поколението на милениалите в САЩ, все още да отлагат да имат деца. Просто стана много по-трудно да се изплатят 233 610 долара. Толкова средно струва да отгледаш дете по приличен начин до 18-годишната му възраст в Америка.

Американската мечта никога не е била достъпна или постижима за всички - независимо дали за американците или за чужденците, отишли в САЩ. Днес обаче мечтата е непосилна за повечето. 40% от хората с високи доходи в Америка чувстват, че живеят от заплата до заплата. От поколението на милениълите това са целиш 60%. Животът през последните години стана много по-скъп - първо след кризата от 2008-а година, а след това и във времето на пандемия и инфлация. И в контекста на този следвоенен разказ, можем да обобщим, че хората с шестцифрена годишна заплати остава да създадат нова версия на своята "американската мечта".

10-те най-богати семейства в Америка увеличиха богатството си със $136 милиарда

10-те най-богати семейства в Америка увеличиха богатството си със $136 милиарда

Семейството, зад империята Estée Lauder, е спечелило най-много по време на пандемията