Увеличението на лихвите по ипотечни кредити започна да нанася щети на имотните пазари в шест европейски страни. Доказателство за това са последните данни на Евростат, според които има месечен спад в цените на жилищата: в Дания (-3,8 %), Швеция (-3,1%), Финландия (-1,3%), Румъния (-1,2%), Италия (-1,0%) и Германия (-0,4 %). 

Цените на жилищата в Дания намаляват с най-бързия си темп от 2011 г. насам, тъй като по-високите лихви по ипотечните кредити карат купувачите да договарят все по-големи отстъпки от офертните цени, писа наскоро Bloomberg.

Предизвикателствата пред Дания наподобяват тези в съседна Швеция, където пазарът спада с най-бързия си темп от 90-те години на миналия век. В региона цените на жилищата падат още и във Финландия, макар и с много по-бавни темпове към момента.

Що се касае до Румъния, северната ни съседка регистрира единствения тримесечен спад на цените на жилищата сред страните-членки на ЕС в ЮИЕ, и най-ниското годишно увеличение в региона - със 7 на сто.

И в Италия има ръст на годишна база (+3%), но в сравнение с предходното тримесечие, което е от март до юни, цените през лятото са паднали с 1%.

Германският жилищен пазар е забележително силен от десетилетия, но също е изправен пред сериозен спад в цените. Лихвите по ипотечните кредити се повишиха, като 10-годишната фиксирана лихва се повиши от 1% до 3,9% от началото на годината, според данни на Interhyp, което обикновено води до охлаждане на търсенето, тъй като все по-малко хора могат да си позволят да вземат заеми, отбелязва CNBC.

На този фон най-голямо увеличение в ЕС на месечна база има при цените на имотите в Кипър (+5,8%), България (+4,1%) и Австрия (+4,0%). 

Наеми и цени на имоти в ЕС

Като цяло в ЕС наемите и цените на жилищата в ЕС продължават да се повишават през третото тримесечие на 2022 г., като увеличението е съответно с 2,1% и 7,4% в сравнение с третото тримесечие на 2021 г.

Пазарът на жилища в Германия е изправен пред сериозен спад в цените

Пазарът на жилища в икономика №1 в ЕС е изправен пред сериозен спад в цените- до 25%

Имотният пазар там вече започна да се охлажда

Цените на жилищата и наемите в ЕС следваха подобен път на нарастване между 2010 г. и второто тримесечие на 2011 г., припомнят от Евростат. След това тримесечие обаче цените на жилищата и наемите се развиха по различен начин. Докато наемите се увеличават стабилно през този период до третото тримесечие на 2022 г., цените на жилищата се колебаят значително и от първото тримесечие на 2015 г. са във възходяща тенденция.

След рязък спад между второто тримесечие на 2011 г. и първото тримесечие на 2013 г. цените на жилищата останаха повече или по-малко стабилни между 2013 г. и 2014 г. След бързо покачване в началото на 2015 г. цените на жилищата се повишиха по-бързо от наемите.

От 2010 г. до третото тримесечие на 2022 г. наемите са се увеличили с 18%, а цените на жилищата с 49 на сто.

През този период цените на жилищата са се увеличили в 24 държави-членки на ЕС и са намалели в три. Те са се увеличили повече от два пъти в Естония (+199%), Унгария (+174%), Люксембург (+140%), Литва (+137%), Латвия (+134%), Чехия (+133%) и Австрия (+ 130%). В България увеличението е с близо 70%. Намаление се наблюдава в Гърция (-22%), Италия (-9%) и Кипър (-0,3%).

Пазарът на жилища в София прегрява: има ли "балон“?

Пазарът на жилища в София прегрява: има ли "балон“?

Различията между градовете се задълбочават

Когато се сравнява третото тримесечие на 2022 г. с 2010 г. по отношение на наемите, цените са се увеличили в 26 държави-членки на ЕС и са намалели в една, с най-висок ръст в Естония (+233%) и Литва (+151%). В България ръстът е с около 30%. Спад е отчетен в единствено в Гърция (-24%).