Биткойнът определено е сред най-спорните инвестиции в историята и мненията за него за доста крайни. Попитайте скептик и той ще ви каже, че това е балон, който е на път да се спука. Попитайте фен на криптовалутата и той ще ви каже, че това е балон, но той ще се надува завинаги. Това пише CNN Business, цитирайки мнението на Майк Новограц, който е основател и главен изпълнителен директор на криптофонда Galaxy Digital.
Той е и сред най-големите оптимисти относно потенциала и бъдещето на криптовалутите. По време на събитие, организирано от CNN Business, Новограц насърчи инвеститорите да се опитат да надникнат над ежедневните възходи и спадове на биткойна и да разгледат по-общата картина.
"Всички мании се случват около неща, които коренно променят начина ни на мислене. А биткойнът определено е мания", каза Новограц". Той е категоричен, че световните финанси ще бъдат нарушени от децентрализирани системи и това е въпрос на време.
Биткойнът е нараснал с около 45% тази година и близо 300% през последните 12 месеца, показва официалната справка в CoinDesk. А според защитниците на виртуалната валута, голяма част от фокуса върху биткойн манията е заради неговата основна технология.
"Всъщност, залагането на биткойни означава да вярвате в коренна промяна на начина, по който парите работят днес", подчертава собственикът на Galaxy Digital.
Според него цената на биткойна, която на 1 октомври 2021 г. достигна $47 800 за монета, ще струва повече от половин милион щатски долара след 10 години.
"Бих се обзаложил обаче, че 75% от останалите криптовалути ще се провалят през следващото десетилетие", добавя Новограц.
Регулацията
Въпреки че пространството на цифровата валута е изпълнено с много надежди, един тъмен облак продължава да виси над него: регулацията. Все още не е ясно именно кой регулаторен орган е предназначен да наблюдава криптопазара - отчасти защото още не е ясно дали криптовалутата е ценна книга или е валута. Тази седмица един друг известен фен на биткойна, ексцентричният милиардер Илон Мъск, призова американското правителство да не регулира пазара на криптовалути. Поне засега.