Европейският съюз прие днес да бъдат изключени основни руски банки от системата SWIFT - доминиращата глобална система за междубанкови финансови транзакции - се казва в съобщение на Европейската комисия. Мярката ще попречи на тези банки да извършват финансовите си операции в световен мащаб по бърз и ефективен начин.
По-конкретно, ЕС изключва от системата SWIFT банките: "Откритие", "Новикомбанк", "Промсвязбанк", "Банк Россия", "Совкомбанк", "Внешекономбанк" и "ВТБ Банк".
Решението е публикувано в официалния вестник на ЕС и ще влезе в сила от 12-ти март. Това ще даде на системата SWIFT и други оператори кратък преходен период за прилагане на мярката, като по този начин се смекчат евентуалните отрицателни въздействия върху предприятията и финансовите пазари в ЕС. В зависимост от поведението на Русия, ЕК е готова да добави още руски банки към санкционния списък
Засега ограничителната мярка не се прилага спрямо "Газпромбанк" и най-голямата руска банка "Сбербанк".
Германия и Италия изразиха опасения през последните дни, че няма да могат да плащат руските газови доставки, от които са силно зависими, в случай че банките, натоварените със съответните плащания, бъдат блокирани в SWIFT.
Системата SWIFT, която е регистрирана в Белгия, изключи през 2012 година много ирански банки след решение на ЕС. Повечето от тях бяха върнати обратно в системата през 2016 година.
Вече общо 80% от руската банкова система е обект по един или друг начин на пакета финансови санкции на ЕС, приети от 2014 година насам, посочва европейският представител.
Банките, към които е насочена настоящата сериозната санкционна мярка, са избрани, тъй като те вече са обект на санкции от страна на ЕС и други държави от Г-7.
Днешното решение на ЕС е координирано с международните партньори на ЕС, като САЩ и Великобритания, поясняват от ЕК.