Румънската Nuclearelectrica ще има нужда от между 3 и 3,5 милиарда евро за разработването на трети реактор на ядрената централа "Черна вода", ако използва свои ресурси и банкови заеми. Държавната компания oпepaтop нa eдинcтвeнaтa ядpeнa eлeĸтpoцeнтpaлa в северната ни съседка ще се нуждае и от гаранции от държавата. Това заяви Теодор Чирица, който е член на Борда на директорите на компанията и бивш главен изпълнителен директор.
По думите му в рамките на 10 години Румъния задължително ще има трети реактор и вероятно ще работи за четвърти такъв.
С партньори в рамките на Европейския съюз и НАТО, Румъния ще може да разработи два реактора, докато Nuclearelectrica сама може да построи само един, подчерта експертът. Той също посочи, че преговорите с Китай по пози проект трябва да бъдат прекратени.
В края на миналия месец премиерът на Румъния Людовик Орбан заяви, че страната ще излезе от сделката с китайския си партньор China General Nuclear Power Corporation (CGN) за изграждането на трети и четвърти енергоблок на електроцентралата.
Сътрудничеството с Китай беше постигнато през 2015 година, когато Nuclearelectrica подписа меморандум за разбирателство с CGN за изграждането на новите ядрени мощности.
Орбан обоснова решението със "зелената сделка" на Европейския съюз, а не с проблемите със сигурността или с разходите, посочени по-рано като основна причина за потенциалния край на споразумението с CGN.
Тогава Орбан заяви, че страната вече търси нови партньори и финансиране на проекта. По думите му всички бъдещи проекти в енергийния сектор на Румъния ще зависят от "зеления пакт" на ЕС.
Посочените преди време разходи за изграждането на новите ядрени мощности не се различават особено от обявените сега. В края на юли миналата година енергийният министър на Румъния Aнтoн Aнтoн заяви, че за двaтa peaĸтopa ca нeoбxoдими инвecтиции в paзмep нa 6 милиapдa eвpo, т.е. по 3 милиарда за реактор.
Тогава Aнтoн беше категоричен и че ако сътрудничеството с Китай се провали, страната ще разгледа възможността сама да започне изграждането на новите ядрени реактори.
AEЦ "Чepнa вoдa" e eдинcтвeнaтa ядpeнa цeнтpaлa нa Pyмъния. Πъpвият ѝ peaĸтop зaпoчвa paбoтa пpeз 1996 гoдинa, a втopият - пpeз 2007 гoдинa.
chafeto
на 21.02.2020 в 13:57:16 #4Striker На китайска кола не се качвам ********************************* А на африкански у*й качваш ли се? Китай днес не е китай от началото на деветдесетте. Проспал си около две десетилетия.
loko-pd
на 20.02.2020 в 17:17:32 #3Щом говорят за 3и4 реактор са доста пред нас.
Striker
на 20.02.2020 в 16:44:26 #2Тия са прецоцали с мамалига, май! Каква румънска фирма, какви китайци и бомбайци, бе!? В Европа и ЕС трябва да се строи сигурно, устойчиво и отговорно! Има доказани френски, американски, японски компании с история и традиции в атомната енергетика. Какви китайци, кога жълтуранците от Чайната са ядрени специалисти, бре, бхахахаха! Те освен да копират и да бълват чуждо производство, друго не могат. На китайска кола не се качвам, какво остава да ти ПРОЕКТИРАТ ядрен реактор, алоо! Я у лево!
berdj-vartanyan
на 20.02.2020 в 16:18:04 #1Информацията не е много точна,но при оценките на финансите от министерството се говори над 5 милиарда €. Това е така понеже преди валутните курсове в Румъния са плаващи от 4.69 до 4.90.лей за 1€. А и самата централна банка във Букурещ не желае да има фиксиран курс. Защо ли? Ами така се събират повече национална валута.Някой ще потрябват, Румънското правителство не бърза да влиза в чакалнята. Както знаете ,сегашното правителство на PNL,e служебно с цел да има нови избори,с което да се отстрани напълно Соц.партия от парламента или по малко депутати. Чак към края на годината,ще имат правителство на PNL от която произлиза и сегашният президент Клаус Йоханис. Тогава може да се говори за ядрени централи,цени и други инвестиции.