Money.bg започва поредица "Бизнес атлас", посветена на бизнеса в различните български региони. Ще ви разкажем за успешни и иновативни компании, които са избрали да се развиват там, където връзката им с корените е най-силна. България не е само един или два града - всички го знаем, но е добре да си го припомняме.

Зъбното колело е едно от най-старите и полезни изобретения, които остават във всекидневна употреба по света. Имало го е преди Новата ера, а принципът му е в голяма степен запазен и до днес.

Използваме го по една много проста причина - изпълнява задачата си да предава въртящ момент ефективно и даже и в условия, които не са оптимални.

Същото важи и за едно от най-големите предприятия в Благоевград, което е и сред значимите имена в машиностроенето и металообработката не само в България, но и в целия регион. От "Ванико" са излезли вероятно милиони зъбни колела, но също и разнообразни други детайли, инструменти и цели машини, на които други компании разчитат за бизнеса си.

Заводът от югозападния град е познат и в чужбина и през своята над 30-годишна история винаги гледа към растежа - макар средата да е всичко друго, но не и оптимална.

За какви европроекти в област Благоевград са инвестирани общо над 1,3 млрд. лева

За какви европроекти в област Благоевград са инвестирани общо над 1,3 млрд. лева

Повече от половината от евросредствата са за изграждането на автомагистрала "Струма"

Трима инженери без заплати

"Ванико" се появява през 1992 г. като идея на трима машинни инженери, които и до днес ръководят бизнеса. Времето не е лесно. "Държавните предприятия ни оставиха без заплати. 5-6 месеца не получавахме заплати - оттук-оттам нещо подработваш, за да връзваш двата края", разказва съоснователят и управител инж. Сашо Въжаров.

В началото започват в малка работилница под наем. Още на следващата година, обаче, започва производство на различни детайли за износ, а скоро след това са установени партньорства с германските "Бертхолд" и "Фрех Груп".

Инж. Сашо Въжаров (в средата) при откриването на разширението на завода

Източник: Ванико

Инж. Сашо Въжаров (в средата) при откриването на разширението на завода

"Банките ни отказваха какъвто и да е кредит с мотива "ние за производство пари не даваме" - това са думите на банкерите. Тогава се налагаше да взимаме кредити от кой ли не - и то единствено с цел да закупим материали и да можем да произвеждаме", разказва инж. Въжаров.

Въпреки това е категоричен: "Ние винаги сме се разширявали - въпреки всичко". С много усилия и оптимизации на технологии и асортимент, "Ванико" оцелява и намира пътя си.

Край Благоевград се предвижда изграждане на индустриална зона

Край този голям български град се предвижда изграждане на индустриална зона

Планира се първата част да бъде разположена на около 650 дка

"Ванико" в сегашно време

Днес компанията има голям собствен завод в Благоевград, открит през 2008 г. и разширен през 2015 г. Тя поддържа и модернизира и оборудването в цеховете си.

Снимка 652182

Източник: Ванико

С него "Ванико" произвежда разнообразни детайли (валове, оси, винтове и т.н.) и инструменти, както и машини и машинни възли, включително - цели поточни линии. Производствената база се простира на над 10 000 квадратни метра.

"По-голямата част от продукцията ни е за износ, у нас работим предимно с фирми, които са чуждестранни инвеститори в България", обяснява инж. Въжаров.

Снимка 652181

Източник: Ванико

Днес за "Ванико" работят над 200 души, а последните публични резултати на компанията (за 2022 г.) показват високи приходи. Това я нарежда сред най-сериозните в Югозапада.

Дългата сянка на София и "Булгартабак"

Когато пътувате към Благоевград в сутрешния час пик, няма начин да не ви направи впечатление колко малко са колите във вашата посока и колко тежък е насрещният трафик по "Струма". Ако във вътрешността на страната се оплакват от липсата на магистрални връзки с големите центрове, тук можем да видим и обратната страна на медала.

Тристаен апартамент в София или 5 мезонета в Благоевград: Идеи какво да си купите на цената на жилище в столицата

Тристаен апартамент в София или 5 мезонета в Благоевград: Идеи какво да си купите на цената на жилище в столицата

Ще се изумите какво може да си позволите с тези средства, когато не става въпрос за София

"Предимство е само това, че бързо стигаме до София, когато трябва да си свършим друга работа. Това спомогна много хора да отидат на работа в София. Каквото и да си говорим, там заплатите там са с 20-30% по-високи, но хората не отчитат, че тези пари ги дават по друг начин", коментира инж. Въжаров.

Голяма част от младите хора от Благоевград работят в чужбина

Източник: Явор Николов

Голяма част от младите хора от Благоевград работят в чужбина

Близостта на София я прави реален конкурент и за инженерните кадри и поради тази причина години наред управителят на "Ванико" среща трудности и с привличането на инженери от Техническия университет - въпреки силните позиции на компанията в международен план.

Според инж. Сашо Въжаров голям фактор градът да не е атрактивен е и силният ефект от затварянето на цигарения завод "Благоевград - БТ" преди няколко години: "Когато има дори само едно предприятие с 2-3000 човека с много добри заплати, то просто дърпа целия град напред".

Той определя политиката на управление на града през последните години с една дума - "ненормална". Чуваемост за проблемите на бизнеса по думите му няма.

Това се усеща и на национално равнище - излизането на международния пазар с готово цялостно изделие изисква или много пари, или поне подкрепа от страна на държавата. В противен случай трябва да се задоволиш с ролята на доставчик на детайли.

"Продават завод мерцедес на цената на трабант", "Бъдещето, което "Булгартабак" не получи"

"Продават завод мерцедес на цената на трабант", "Бъдещето, което "Булгартабак" не получи"

Междувременно, огромна част от потенциалните благоевградски млади работници в момента инсталират фотоволтаични системи из Европа: "Това са 7-8 фирми по 1000-2000 човека и повечето млади отидоха по света. Побиват колове, връзват болтове, връзват по две жички от панела до електрониката - и дотам".

Следващото поколение?

Сред многото аспекти на "ненормалната" според инж. Въжаров политика е образованието. Въпреки намалелия брой на децата в Благоевград през последните години, приемът не е актуализиран и така огромната част от по-будните деца се събират в гимназиите с чуждоезиков или математически профил - за сметка на останалите училища.

Резултатът - младежите, които би трябвало да са излезли със занаят от техникумите, са напълно неподготвени.

От нулата до над 20 млн. лева приходи: Историята на "Ромтех - 3S"

От нулата до над 20 млн. лева приходи: Историята на "Ромтех - 3S"

Производителят на електроника от Враца създава инженерни кадри и увеличава клиентската си база зад граница

"Ванико" участва в проект за дуално обучение на ученици. По думите на инж. Въжаров в началото "те не можеха да четат", но сега някои от тях проявяват интерес и даже управляват цифрова машина в цеха. Той е категоричен, че при оптимизиране на приема нивото на техническите училища ще тръгне нагоре и това ще има ефект и върху младежите, които идват да упражняват знанията си на практика.

Компанията от няколко години развива и свой собствен сертифициран център за професионално обучение.

Те остават тук

Най-голямата инвестиция, която "Ванико" планира за 2024 г., е автоматизацията на част от производството. Един от цеховете ще стане на 60-70% автоматизиран, благодарение на решение, което компанията е разработила и ще реализира с помощта на партньори.

"Ще се опитаме да участваме по програмата за иновации. Ако стане - стане, ако не - продължаваме и го изпълняваме. В момента в този цех работят около 40 човека, ще преквалифицираме служителите на цеха, за да могат да работят с други машини", обяснява инж. Въжаров.

Снимка 652183

Източник: Ванико

А защо въобще "Ванико" остава в Благоевград, въпреки всички предизвикателства на средата? "Това е бизнес, в който не можеш просто да си вземеш шивашките машини и да ги натовариш в един тир. Тук ще ни трябват около 150 тира, място... а обучението на кадрите? Ние имаме достатъчно хора, които са много добри специалисти и много отговорни, за да бъдем на това ниво", категоричен е съоснователят на компанията.

Инж. Въжаров твърди, че не просто познава работниците си по име, но и знае проблемите им и заедно търсят решения. "Когато започнахме, ние взехме само един готов оператор на цифрова машина, по-късно дойде още един. Всички останали са обучени тук", подчертава той.

Всичко това може да не звучи чак толкова значимо на фона на мащабите на бизнеса на "Ванико", но всъщност е ключово за крайния резултат. Също както малките зъбци позволяват на колелото да се върти и на машината - да работи.