Руският президент Владимир Путин призна независимостта на двата подкрепяни от Москва сепаратистки региона в Източна Украйна и това е ход, който значително увеличава риска от война с Киев. Дали военен конфликт наистина ще има и какъв ще е мащабът му, какъв ще е размерът на американските и европейски санкции срещу Русия, както и на целия ответен удар на Запада все още са въпроси без ясен отговор.

Какво представляват Донецката и Луганската "народни републики"?

Самопровъзгласили се за "народни републики", но почти изцяло разчитащи на подкрепата на Кремъл, Донецк и Луганск обявиха независимост от Киев през април 2014 година, след като подкрепяните от Русия милиции превзеха контрола над местните държавни служби след нахлуването на Москва в Крим.

Как Путин може да финансира разходите при евентуална война в Украйна?

Как Путин може да финансира разходите при евентуална война в Украйна?

Финансовите резерви в страната са на рекордни нива

Граничещи с Русия, двете територии се намират в Източна Украйна. Това са предимно рускоговорящи региони, които са дом на повече от 3 милиона души и които са получили големи количества финансова, хуманитарна и военна помощ от Кремъл. Подкрепата на Москва обаче дойде, след като проруския президент на Украйна беше звален от власт през февруари 2014 година.

Съгласно споразуменията от Минск и с посредничеството на Франция и Германия, сключеното примирие на практика остави контрола на около една трета от украинските административни райони Донецк и Луганск в ръцете на сепаратистите.

Икономиката на региона

Икономиката в Донбас бележи спад още от 2008 година насам. През 2014 година, когато Москва анексира Крим, проруските сепаратисти допълнително дестабилизираха региона, а последвалата политическа криза оказа отрицателно влияние върху цялата украинска икономика. Но особено на Донбас. Тогава, само за няколко месеца загубите за фирмите отбелязаха спад с 37 процента по-голям от общия за Украйна.

Въпреки подкрепата на Русия, двустранната търговия спадна и през следващите години икономиката на региона не отбеляза сериозен растеж. Нещо повече, донбаските фирми загубиха милиарди евро, а промишленото производство в региона се сви драстично. Кризата и размириците засегнаха най-тежко малките и средни предприятия в региона, чийто дял в икономиката на "републиките" е около 10 процента на фона на нарастваща безработица.

САЩ с план как да ударят руската икономика, ако Русия нахлуе в Украйна

САЩ с план как да ударят руската икономика, ако Русия нахлуе в Украйна

Американската администрация се цели във финансовото сърце на опонента си

По-важните предприятия от тежката промишленост все още работят, но отдавна не с пълния си капацитет. Продукцията на повечето фабрики в Източна Украйна е ориентирана към износа за Русия, но и този пазар не доведе до голям икономически подем след 2014 година.

На 15 ноември 2021 година руският президент Владимир Путин подписа указ, с който стартира процеса на вграждане на предприятията от Донецк и Луганск в руската икономика. Вследствие на това се признават стоковите сертификати на компетентните органи на "републиките" и на предприятията се разрешава достъп до държавни и общински покупки на Руската федерация.

Защо Путин поиска Донецк и Луганск?

Украйна описва "републиките" като "временно окупирани територии", а споразуменията от Минск предвиждат евентуалното им връщане към териториалната цялост на Украйна. Но както Киев, така и Москва не успяха да изпълнят условията на споразуменията, оставяйки статута на двете територии в неизвестност.

В същото време Русия прекара последните осем години в увеличаване на влиянието си върху териториите. Тя е издала паспорти и гражданство на около 800 000 души, като не спира да подчертава необходимостта Кремъл да ги защити.

Въпреки това, в продължение на години Москва не признаваше независимостта на двете териотирии, предпочитайки вместо това да упражнява непряк контрол върху тях и да ги използва като лост в геополитическите спорове с Украйна, Европа и САЩ. До днес.

Русия губи по $30 милиарда годишно след анексацията на Крим

Русия губи по $30 милиарда годишно след анексацията на Крим

Според изчисленията на руската централна банка загубите от 2014 г. насам възлизат на $320 милиарда

Според редица политически анализатори признанието на Донецк и Луганск от страна на Владимир Путин и Русия вероятно ще доведе до два основни първоначални резултата. Първо, край на Минските споразумения и надеждите за дипломатическо решение на конфликта в Източна Украйна. И второ, настоящата ситуация дава основание на Кремъл да изпрати руски войски и военна техника в териториите. А това увеличава риска от пълен вонен конфликт между Москва и Киев.

Защо всичко това се случва сега?

Москва и преди е гледала на двете "републики" като на застрахователна полица в Украйна. Според някои политически експерти, цитирани в западните медии, Русия вероятно ще изисква завръщането им в територията на Украйна да дойде заедно с руско вето върху важни външнополитически решения. И по-специално спиране на Киев към присъединяване към НАТО, което е червена линия за Москва.

Отдавна бъдещето на двете "републики" се разглежда като критична област на компромиси при всяко договорено решение. След признаването на тяхната независимост от страна на Русия обаче, военен конфликт между Москва и Киев изглежда все по-вероятен.

Колко ефективни ще са новите санкции срещу Русия?

Колко ефективни ще са новите санкции срещу Русия?

Москва подсили устойчивостта си