Правителството одобри участие на Република България в обща позиция на държави членки на ЕС, за прекратяване на участието им в Международната инвестиционна банка (МИБ) и Международната банка за икономическо сътрудничество (МБИС). Това стана с протоколно решение по време на днешното заседание на Министерски съвет, съобщиха от правителствената информационна служба.

МИБ и МБИС са многостранни финансови институции за развитие, чиято цел е да подпомагат икономическото развитие на държавите членки.

Страните-членки в МИБ са: Република България, Виетнам, Куба, Монголия, Унгария, Румъния, Русия, Словакия и Чехия.

Международната инвестиционна банка (МИБ) е основана през 1970 г. в Москва. Уставният капитал на МИБ е 2 млрд. евро, а внесената му част е 326 млн. евро. България е със статут на страна учредителка, като дяловото участие на страната ни се равнява на 12,9% от уставния капитал, или 123 млн. евро.

МИБ работи директно със своите клиенти (частни предприятия, инвеститори, банки и др.), без посредничество от страна на правителствата на съответните страни членки.

Страните-членки в МБИС са: Република България, Русия, Чехия, Полша, Румъния, Словакия, Монголия и Виетнам.

Международната банка за икономическо сътрудничество (МБИС) е основана през 1963 г. в Москва. Уставният капитал на МБИС е 400 млн. евро, а внесената част е 200 млн. евро. България е със статут на страна-учредителка, като размерът на записания дялов капитал на страната ни е 7,56% от капитала на банката, или 15,1 млн. евро.

Основната цел на МБИС е да подпомага държавите членки при осъществяване на търговски операции, посредством установяване на икономически връзки между организации от тези страни и предоставянето на пълен пакет от банкови услуги.