Почти всяка страна от бившия Източен блок е страдала от болки на растежа в някой момент през последните десетилетия. Румъния, изглежда, не може да се отърве от тях, пише Reuters в пространен материал за северната ни съседка.

Неумелите опити за въвеждане на нови налози върху банките, енергийните компании и телекомите от последните месеци е само един пример от неуспеха на страната да се позиционира като напълно функционираща икономика.

Преди две години ръстът надхвърли този на почти всички други европейски държави, създавайки надежди, че страната най-накрая може да използва потенциала на своите 20 милиона жители, както и своите петролни и газови резерви.

Румъния се изправя пред недостиг от 500 000 работещи

Румъния се изправя пред недостиг от 500 000 работещи

Броят на пенсионерите настига този на работещите

Но тази експанзия бе надута от някои фискални стимули - и сега, когато ги няма, тя далеч не е толкова впечатляваща. През 2018 година ръстът на икономиката бе 4 процента, спрямо 7 процента през 2017 година. Намаляват и очакванията, че доставчика на индекси MSCI може да повиши Румъния до развиващ се пазар заедно с Полша и Чехия още тази година, което би наляло средства във финансовите ѝ пазари.

Междувременно на борсата няма нови първични предлагания, а новите налози притесниха S&P толкова, че компанията заплаши да свали прогнозата към негативна. Букурещ обеща да въведе промени в част от мерките. Но пък това само допринася към виждането, че ходовете на политиците са твърде непредвидими.

"Честотата на законодателните промени се увеличава и изглежда, че често промените идват отникъде", казва Йохан Майер, главен изпълнителен директор на Franklin Templeton за Румъния. "Понякога решенията се обръщат или смекчават, но репутационната щета вече е факт".

Път до никъде

През 12-те години, откакто страната се е присъединила към Европейският съюз, брутният вътрешен продукт на глава от населението се удвои до почти 60% от средното в еврозоната. В същото време рекордно ниската безработица доведе до двуцифрен ръст на средната заплата през последните четири години.

Но неравенството в доходите е сред най-високото в блока. Една трета от населението живее в бедност, а милиони нямат достъп до качествено здравеопазване и основни удобства като канализация.

Същото население се свива и застарява, докато отстъпва в битката срещу хроничната корупция.

"Доверието на инвеститорите постоянно намалява заради нестабилността в законодателството, непредвидимостта на управленските решения, ниското качество на институциите и отслабващата борба срещу корупцията", заяви пред февруари Европейската комисия.

Румъния обеща промени в спорния "данък алчност"

Румъния обеща промени в спорния "данък алчност"

Разговорите започват тази седмица

Въпреки че Румъния се изкачи с 16 места в индекса за конкурентоспособността на World Economic Forum, България успя да я изпревари.

Този месец бизнесмен от североизточна Румъния откри еднометрова магистрала като протест срещу състоянието на пътищата в страната. Румъния има едва 800 километра магистрали - двойно по-малко отколкото в Унгария, въпреки че е почти двойно по-голяма като площ. През последните три години са построени едва 75 километра.

Гуверньорът на централната банка често посочва лошата инфраструктура като фактор, който спира икономическото развитие. "Румъния ще бъде готова за еврото, когато имаме магистрала, която прекосява Карпатите", е казвал той.

Големите увеличения на заплатите в Румъния не се отразяват на разполагаемия доход

Големите увеличения на заплатите в Румъния не се отразяват на разполагаемия доход

Заплатите в страната свършват най-бързо в месеца, спестяванията са най-малко, но гражданите ще се пенсионират рано.

Крачка напред и после назад

Няколко сделки с помощта на Международния валутен фонд между 2009 и 2015 г. помогнаха на Румъния да намали бюджетния си дефицит, както и този по текущата сметка, виждани като ключова слабост на икономиката. Но днес те отново се увеличават, след като намаленията на данъците и ръста на пенсиите и заплатите увеличиха потреблението.

Дефицитът по текущата сметка е 4,7% от БВП през 2018 г., невиждано от десетилетие ниво. Бюджетният дефицит стои под 3%, но заради отложени инвестиции.

Политиките, фокусирани върху увеличаването на заплатите в публичния сектор и пенсиите увеличиха дисбалансите, а дефицитът по текущата сметка е на ниво, което не може да бъде игнорирано, казва директорът на финансовият надзор.

Заетите в сивата икономика в Румъния получават по-големи заплати от официално наетите

Заетите в сивата икономика в Румъния получават по-големи заплати от официално наетите

Това важи и за Русия и Украйна, показва доклад на Световната банка