Всеки опит за ограничаване на доставките на руски енергийни ресурси ще удари преди всичко европейските потребители, казва в разговор с "Известия" Валери Андрианов, доцент във Финансовия университет към правителството на Руската федерация. "Следователно може да се очаква, че страните от ЕС, зависими от руския нефт и природен газ, ще се противопоставят категорично на подобно решение.

Лесно е да се види, че санкциите са насочени предимно към финансовата система на Руската федерация и в много по-малка степен към вътрешния горивно-енергиен комплекс, казва експертът. По думите му, "Европа едва ли ще отреже клона, на който седи".

Според Андрианов, Великобритания която не е свързана с Русия със система от магистрални нефтопроводи и газопроводи, е много изгодно да призовава за бойкот на руския горивно-енергиен комплекс. След излизането си от ЕС Великобритаиня значително отслаби икономическата си позиция и сега "препъването" на бившите партньори в евроинтеграцията е най-важната й задача, смята руският експерт. "Целта на санкциите, предложени от Лондон, е именно континентална Европа, а не Русия. Но Великобритания едва ли ще бъде послушана", смята експертът.

Брюксел атакува Москва с невиждани по мащаб нови санкции

Брюксел атакува Москва с невиждани по мащаб нови санкции

Същевременно Русия бомбардира Киев

Ръководителят на Центъра за енергийно развитие Кирил Мелников отбелязва от своя страна, че идеята за определяне на квоти на закупуването на руски енергийни ресурси от страните от ЕС е малко вероятно да се отрази на доставките в близко бъдеще. Най-значима е зависимостта от руския газ, който е в обем общо на 120-130 милиарда кубически метра годишно.

От техническа гледна точка е възможно вносът да се намали почти до нула в рамките на 10 години чрез въвеждане на съответните ежегодно намаляващи квоти. Такъв амбициозен план обаче би предизвикал рязко покачване на цените на газа в близко време, с тежки последици за европейския бизнес, смята експертът.

Той отбелязва, че ако все пак такъв сценарий бъде реализиран, "Газпром" ще трябва да изгради газопроводи до Китай и мощности за втечнен природен газ за същите тези 10 години. "Проблемът е, че подобна ситуация значително засилва преговорната позиция на Китай относно условията на доставките на синьо гориво по тръбопроводи", казва Кирил Мелников.

Що се отнася до петрола, влиянието на квотите в ЕС ще бъде по-малко значимо, тъй като всички обеми могат да бъдат пренасочени по море към други пазари, предимно Индия и Китай, добавя експертът.

Освен това, евентуалните квоти за енергоносители ще имат много различен ефект върху различните страни от ЕС: държави като Унгария, Гърция, България, Германия, биха се сблъскали с най-сериозни проблеми. Следователно може да се предположи, че ако квотите за енергоносители все пак бъдат одобрени, тези страни ще имат по-дълги срокове за "нулиране" на руските доставки, добавя експертът.

Руски милиардер със санкции от САЩ, спечели дело срещу швейцарска банка

Руски милиардер със санкции от САЩ, спечели дело срещу швейцарска банка

По сметки на Виктор Векселберг в чуждестранни банки са блокирани общо над 1,5 милиарда долара